EATON A30CNE30CA5E020 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Common Ctrl | BJ7GDE
EATON A30CNE30CA5E020 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 440/480 V Coil, 4-20A Overload
Item: BJ7GDEModel: A30CNE30CA5E020
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 440/480V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C440 OLR SEL Reset SEL Class
Overload Range 4-20A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 440-480V
Width 5.63"