EATON 3BR3042B150 Main Breaker Loadcenter, No Feed-Thru Lugs, Main Circuit Breaker, 150 A, L1, Aluminum | BJ6NCZ
EATON 3BR3042B150 Main Circuit Breaker Load Centre, 3-Phase, 208Y/120/240 VAC, 150A, 25 kA Interrupt
Item: BJ6NCZModel: 3BR3042B150
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Load Center
Amps Rating 150A
Box Size L1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metal
For Use With Type Br 1-Inch Breakers
Height 27"
Interrupt Rating 25 Kaic
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BWH
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
No. Of Wires 4
Number Of Circuits 42
Number Of Spaces 30
Phase 3
Special Features No Feed-Thru Lugs
Type Main Circuit Breaker
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"
Wire Size #1 AWG to 3/0 AWG