DUCTMATE GR60SPBGP9GA24 Snap Lock Pipe 9 Inch 24 Gauge - Pack Of 5 | AF2AEX 6PGD3
DUCTMATE GR60SPBGP9GA24 Snap Lock Pipe 9 Inch 24 Gauge
Item: AF2AEXModel: GR60SPBGP9GA24Cross Ref: 6PGD3
In Stock
Material Thickness
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Connection Type Press Fit
Diameter 9"
Duct Size 9"
End Type Crimped, Plain
Finish Galvanized
For Duct Diameter 9"
Inlet Dia. 9"
Length 5 ft.
Material Steel
Material Thickness 24 ga.
Maximum Pressure Rating 2 in. wc
Maximum Temperature Rating 212°F
Minimum Temperature Rating -40°F
Outlet Dia. 9"
Overall Length 60"
Pressure Rating 3 in. wg
Product Type Rigid Duct
Seal Material Co Polymer, EPDM
Type Snap Pipe
Width 9"