BALDOR / DODGE 23AZ25HA56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,253.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 13/20 hp |
| Hp Rating Output | 1 8/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow Alternate |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1184 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2 4/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ15H56 | 1.438" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- SPEARS VALVES PVC21B-040 PVC Cement, Medium Body, Blue, Gallon, PVC
- VOLKEL 08040 Inserting Tool, M 40 x 3.0 Size
- APOLLO VALVES 88A14E24MHTC Class 150 STD Port Ball Valve, Graphite PK, Spiral Wound Gear Operated Locking Hand Wheel, 8 Inch, 2 x Flange
- EATON A27CRC15AP60 Definite Purpose Starter, 15A, 208-240 V, 50/60 Hz, Non-Reversing, 50/60 Hz
- TITAN FASTENERS HGD09
- SPEARS VALVES 4733L2-010 Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, Flanged, Double L Port, FKM, 1 Size, PVC
- REGAL 008120AS33 Spiral Point Tap, #5-40 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Nitride
- OSG 484-2502 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia., 1 1/2 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Hook Cutters
- Punch Down Tools
- Wardrobe Lockers
- Rotary Tools
- Tubeaxial Fan Accessories
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- DAYTON Steam Solenoid Valves W/o Coils, Brass, 100 psi
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Extension Spring Standard Steel
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI Fabricated Fitting Reinforced Tees, Socket x Socket x Fipt
- EATON C Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, HFDE Type, F Frame
- TRIM LOK INC Window and Door Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ25HA56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€3,253.96 /unit


