BALDOR / DODGE 23AZ15H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,253.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 15 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.57 hp |
| Hp Rating Output | 2 11/50 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 1199 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 3 3/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ50H56 | 1.438" | 50 | Hollow Bore | 50:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- CMT 801.317.11 Hinge Mortise Cut Profile Router Bit, Fractional Inch, Carbide Tipped
- RIDGID 70432 Adaptor, Outlet 3/8 X 3/8
- EATON 5BHLE-80E Current Limiting Fuse, 80A, 5.5 kV, 63 kA Interrupt, Class E
- PASS AND SEYMOUR 680-I Toggle Combo Switch, Single Pole, Non Grounding, 15A, 120/277V, Ivory
- DYNAQUIP CONTROLS PYSA3AJSR06412A Ball Valve 1/2 Inch Npt Spring Return
- SAGINAW SCE-24EL2006SSLP Enclosure, 24 x 20 x 6 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- BOSTON GEAR X726-7-15
- ALEMITE F100 F-A-R Air Cartridge Gun
Explore More
- KEYSHAFT
- Copper Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Mechanical Conduit Benders
- Backflow Preventers
- Pressurized Portable Eye Wash Stations
- Gas Fired Duct Furnaces
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Standard, Double Palm, Cowhide
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X Press Connection
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Pressure Line Filters, Wire Mesh, 149 Micron, Viton Seal
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipes, Plain End
- REGAL Bottom Hand Taps, HSS, TiALN
- RULAND MANUFACTURING UDSK Series Universal Joints, Friction Bearing, Double Cardan, Inch To Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ15H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€3,253.96 /unit

