DESTACO 385-L-M-100 Latch Clamp, Low Profile, 14.06 Inch Length, Steel, 7500 lb | AJ8AZP
DESTACO 385-L-M-100 Latch Clamp, Low Profile, 14.06 Inch Length, Steel, 7500 lb
Item: AJ8AZPModel: 385-L-M-100
In Stock
Hook Adjustble Range
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Latch Clamp
Bar Width (in.) 2 3/25"
Bar Width (in.) 2.12"
Base Length 3 11/25"
Base Width 3.13"
Handle Style Straight
Holding Capacity 7500 lbs.
Hook Adjustable Range 100 mm
Material Steel
Mounting Base Flange
Overall Height 1 21/25"
Overall Length 14.055"
Product Datasheet destaco-385.pdf
Toggle Lock Plus No
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.49
Ship height (cm)4.67
Ship length (cm)25.7
Ship width (cm)7.95
Country of OriginUS
Uses:
Features:
  • This U hook pull bar is 100 mm longer in length than a standard U hook for closing fixtures at a greater distance.