COTTERMAN 1512R2632A6E30B9AC1P3 Rolling Ladder, 120 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
Get it by Monday, Jun 1
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Base Depth | 168" |
| Base Length | 88" |
| Base Width | 32" |
| Caster Diameter | 4" |
| Casters Included | Swivel |
| Climbing Angle | 59° |
| Color | Gray |
| Finish | Powder Coated |
| Handrail Configuration | No Handrails |
| Handrail Height | 3.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 15.5 ft. |
| Number Of Steps | 12 |
| Overall Depth | 88" |
| Overall Height | 13.5 ft. |
| Overall Width | 32" |
| Platform Depth | 30" |
| Platform Height | 10 ft. |
| Platform Width | 24" |
| Rear Exit | No |
| Series | Series 1500 |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Perforated |
| Step Width | 24" |
| Tread Type | Perforated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 175.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Load Capacity | Overall Height | Platform Height | Platform Width | Platform Depth | Color | Assembled/unassembled | Ladder Actuation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
6510R1830A1E10B4BC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 16" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,847.64 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,077.12 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,406.49 | |
![]() |
1510R2632A2E10B4W4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,664.48 | |
![]() |
1510R2632A3E10B4W5C1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,374.97 | |
![]() |
1010R2632A2E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,259.84 | |
![]() |
1010R2632A1E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,081.10 |
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC GV3P25 Manual Starter 600Vac 40Amp Iec
- PLAST-O-MATIC EBVB1-4-075VT-PV Ball Valve, Electric Actuated, Viton Seal, PVC, 3/4 Inch Size
- SCHLAGE F170 ELA 626 Door Lever Lockset, Grade 2, Elan, Satin Chrome, Not Keyed
- BETTER PACK E55500301SW Keypad Membranes
- PEER CHAIN 13542 Roller Chain, 50 Pitch, 10 Feet Length
- VERMONT GAGE 521171920 Long Drill Blank, 11/64 Inch Dia, 12 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- GRAINGER 1506-250438-10 Tubing, Neoprene, Black, 1/4 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 10 Ft Overall Length
- STEARNS BRAKES 848110130 Drv Hub 2-7/8 B.
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylindrical Roller Bearings
- Differential Pressure Gauge Accessories
- Marking Chalk and Refills
- Photoelectric Sensor Cables
- WESTWARD Knee Pads
- DBI-SALA Delta Vest-Style Climbing Harnesses
- ANSELL 70-765 Activarmr Advanced Cut Resistant Safety Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPP Thread, Acetal Black
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valves, BSP Threaded, FKM
- APPROVED VENDOR Slip-Fixed/Renewable Drill Bushings
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- STAFFORD MFG Solution Series Two Piece Split Weldable Shaft Collars, Steel
- JAMCO Safety Cabinets For Corrosives And Pesticides, Manual Close
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COTTERMAN 1512R2632A6E30B9AC1P3 Rolling Ladder, 120 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width





