Item: CR2PDZModel: 1205R1820A3E24B4C1P6Cross Ref: 21UV17
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 63"
Base Length 51"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 50°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Serrated
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 10.8 ft.
Number Of Steps 5
Overall Depth 51"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 24"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1200 Series
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 16"