Item: CR2NFLModel: 1011R2632A2E10B4C1P6Cross Ref: 45CJ20
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 78"
Base Length 81"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Antislip Vinyl
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 15.7 ft.
Number Of Steps 11
Overall Depth 81"
Overall Height 11.7 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 10"
Platform Height 9.2 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 24"