Item: CR2NFGModel: 1010R3232A1E30B4C1P6Cross Ref: 21UU91
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 130"
Base Length 74"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 14.9 ft.
Number Of Steps 10
Overall Depth 74"
Overall Height 10.8 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 30"
Platform Height 8.3 ft.
Platform Width 30"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 30"