COTTERMAN 1009R1824A2E10B4C1P6 Rolling Ladder Assembled Handrail Platform 90 Inch Height
Item: AF2YWPModel: 1009R1824A2E10B4C1P6Cross Ref: 6ZEZ2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 65"
Base Length 67"
Base Width 24"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 9
Overall Depth 67"
Overall Height 10 ft.
Overall Width 24"
Platform Depth 10"
Platform Height 7.5 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 16"