Item: CR2QCZModel: 1008R2632A2E20B4AC1P6Cross Ref: 21UT88
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 110"
Base Length 61"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Included Features Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 8
Overall Depth 61"
Overall Height 9.2 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 20"
Platform Height 6.7 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 24"