COTTERMAN 1007R2630A3E20B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height | AE3TZU 5FYX4
COTTERMAN 1007R2630A3E20B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height
Item: AE3TZUModel: 1007R2630A3E20B4C1P6Cross Ref: 5FYX4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 63"
Base Length 53"
Caster Diameter 4"
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 20"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Tread Serrated
Step Width 24"