COTTERMAN 1007R2630A3E10B4SSP6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height | AE3TXL 5FYR1
COTTERMAN 1007R2630A3E10B4SSP6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height
Item: AE3TXLModel: 1007R2630A3E10B4SSP6Cross Ref: 5FYR1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 53"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Natural
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 10"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"