COTTERMAN 1007R2630A3E10B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height | AE2HXW 4XM38
COTTERMAN 1007R2630A3E10B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 70 Inch Height
Item: AE2HXWModel: 1007R2630A3E10B4C1P6Cross Ref: 4XM38
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 53"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 10"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"