COTTERMAN 1007R1824A2E10B4D3C1P6 Rolling Ladder, 70 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 16 Inch Platform Width
Get it by Monday, Jun 1
5.00% off
€961.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Assembled |
| Base Depth | 53" |
| Base Length | 53" |
| Base Width | 24" |
| Caster Diameter | 4" |
| Casters Included | (2) Rigid, (2) Swivel |
| Climbing Angle | 59° |
| Color | Gray |
| Components Included | Removable Rear Chain |
| Exit Direction | Forward, Rear |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | Left and RiGHT Side Handrails |
| Handrail Height | 2.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Antislip Vinyl |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 12.4 ft. |
| Number Of Steps | 7 |
| Overall Depth | 53" |
| Overall Height | 8.3 ft. |
| Overall Width | 24" |
| Platform Depth | 10" |
| Platform Height | 5.8 ft. |
| Platform Width | 16" |
| Rear Exit | Yes |
| Series | Series 1000 |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Antislip Vinyl |
| Step Width | 16" |
| Tread Type | Antislip |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 50.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Load Capacity | Overall Height | Platform Height | Platform Width | Platform Depth | Color | Assembled/unassembled | Ladder Actuation | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
6510R1830A1E10B4BC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 16" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,847.64 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,077.12 | |
![]() |
1010R2632A6E10B4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,406.49 | |
![]() |
1510R2632A2E10B4W4C2P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Yellow | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,664.48 | |
![]() |
1510R2632A3E10B4W5C1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Unassembled | Foot Activated Step Lock | €1,374.97 | |
![]() |
1010R2632A2E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,259.84 | |
![]() |
1010R2632A1E10B4AC1P6 | 450 lbs. | 10.8 ft. | 8.3 ft. | 24" | 10" | Gray | Assembled | Foot Activated Step Lock | €1,081.10 |
Explore Products
- BRISKHEAT HM1000-SS2 Heating Mantle, 842 Deg F Max Temp., 240V, 1000 ml Size
- VICKERS 989366
- GORILLA MILL GM58FL5 10544 Carbide End Mill, 4 Inch Length, 5 Flute, Square End
- SMC VALVES NCMC088-0200CS Round Body Cylinder, 7/8 Inch Size, Single Acting
- OSG 31400208 Screw Thread Insert Tap, #4-48 Thread Size, 13/32 Inch Thread Lg, 2 Inch Overall Lg, TiCN, Plug
- PBC LINEAR VR2-024.630 Undrilled Linear Rail, Nom. Rail Size, 2, 24.63 Inch Overall Length
- GRAPHIC CONTROLS CLH GD244101U100 Strip Chart, Fanfold, 73 Ft Chart Lg, Eurotherm Chessel Recorders
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Rolls
- Captive Panel Screws
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Manual Lifting Magnets
- Electric Scarifiers
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 4H5H, Metric Fine
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- YELLOW JACKET 1/4 Inch Compact Ball Valves
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- NOTRAX Portrait 167 Series, Carpeted Entrance Mat
- HUBBELL-WIEGMANN RSC Series, Junction Box Screw Cover Enclosures
- PASS AND SEYMOUR Fluorescent Starters
- GRAINGER Mobile Lift Tables
- SPEAKMAN S-2005-HB Series Hotel HB Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
COTTERMAN 1007R1824A2E10B4D3C1P6 Rolling Ladder, 70 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 16 Inch Platform Width
€1,012.56 /unit





