Item: CR2PFCModel: 1006R1824A1E10B4SSP6Cross Ref: 45CH94
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 46"
Base Length 46"
Base Width 24"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Number Of Steps 6
Overall Depth 46"
Overall Height 7.5 ft.
Overall Width 24"
Platform Depth 10"
Platform Height 5 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"