COTTERMAN 1005R1820A2E10B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height | AF2YWK 6ZEY8
COTTERMAN 1005R1820A2E10B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height
Item: AF2YWKModel: 1005R1820A2E10B4C1P6Cross Ref: 6ZEY8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 40"
Base Length 40"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 5
Overall Depth 40"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 16"