Item: CR2PBAModel: 1005R1820A2E10B4AC1P6Cross Ref: 21UR16
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 40"
Base Length 40"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 5
Overall Depth 40"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 16"