COTTERMAN 1003N1820A1E10B3C2P1 Rolling Step, 3 Steps, 30 Inch Top Step Height, 20 Inch Bottom Width
Item: CR2QFKModel: 1003N1820A1E10B3C2P1Cross Ref: 21UP59
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Step
Assembly Unassembled
Base Depth 27"
Base Spread 27"
Base Width 20"
Bottom Width 20"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Color Yellow
Feet Material Rubber
Feet Type Slip Resistant
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Handrails Included No
Includes Replacement Foot Pads
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Actuation Spring Loaded Casters
Ladder Tread Expanded Metal
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated
Material Steel
Max Reach Height 7.9 ft.
Max Standing Height 2.5 ft.
Nesting Not Nestable
Net Weight 41 lbs.
Number Of Steps 3
Overall Depth 27"
Overall Height 2.5 ft.
Platform Depth 20"
Product Type Rolling Step Stool
Series 1000 Series
Stacking Not Stackable
Step Depth 7"
Step Stool Product Group Rolling Step
Step Tread Expanded Metal
Top Step Depth 10"
Top Step Height 30"