Item: CR2MYUModel: 1002N2626A6E10B8C2P6Cross Ref: 36LH52
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Step
Assembly Assembled
Base Depth 18"
Base Spread 18"
Base Width 26"
Bottom Width 26"
Feet Type Slip Resistant
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Includes Replacement Foot Pads
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Tread Perforated
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Spring-Loaded Casters
Material Steel
Nesting Not Nestable
Net Weight 25 lbs.
Overall Depth 18"
Overall Height 1.7 ft.
Platform Depth 10"
Product Type Step Stool
Stacking Not Stackable
Step Depth 7"
Step Stool Product Group Stationary Step
Step Tread Perforated
Step Width 24"
Top Step Depth 10"
Top Step Height 20"