Item: CR2QFJModel: 1002N2626A6E10B3C1P1Cross Ref: 45CH42
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Step
Assembly Unassembled
Base Depth 19"
Base Spread 19"
Base Width 26"
Bottom Width 24"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Feet Type Slip Resistant
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Handrails Included No
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Actuation Spring Loaded Casters
Ladder Tread Perforated
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated
Material Steel
Nesting Not Nestable
Net Weight 30 lbs.
Number Of Steps 2
Overall Depth 19"
Overall Height 1.7 ft.
Platform Depth 26"
Product Type Rolling Step Stool
Series 1000 Series
Stacking Not Stackable
Standards Osha Compliant
Step Depth 7"
Step Stool Product Group Rolling Step
Step Tread Perforated
Step Width 24"
Top Step Depth 10"
Top Step Height 20"