Item: CR2NUPModel: 1002R1818A1E10B3C1P6Cross Ref: 21UP52
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 18"
Base Length 19"
Base Width 18"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Weight Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated Auto-Lock
Material Steel
Max Reach Height 8.3 ft.
Number Of Steps 2
Overall Depth 19"
Overall Height 4.2 ft.
Overall Width 18"
Platform Depth 10"
Platform Height 1.7 ft.
Platform Width 16"
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"