BUSSMANN TB300-12QC1QC2 Barrier Terminal Block, 600V, 12 Position
Item: BD4XUEModel: TB300-12QC1QC2
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Terminal Block
Amps 3A
Color Black
Compatible Fuse Series Family Series: Bussmann Terminal Blocks, TB300 Series
Contact Material Brass
Fits Fuse Type Barrier Strip
Fuse Current 30A
Fuse Overall Length 7 3/4"
Height 0.81"
Length 7 3/4"
Material Thermoplastic
Max. Operating Temp. 130 Deg. C
Max. Operating Temp. 130°C
Max. Wire Gauge 8 AWG
Min. Operating Temp. -40°C
Min. Wire Gauge 22 AWG
Mounting Angle Straight
Mounting Type Panel , Surface Mount
Number Of Positions 12 Position
Number Of Positions 12
Number Of Rows 2 Row
Number Of Rows 2
Packaging Bulk
Pitch 14/25"
Plating Tin
Product Type Barrier Terminal Blocks
Series TB300 Series
Termination Type Screw
Thread Size #8-32
Type Barrier Strip
Voltage 600V AC
Width 1.33"
Wire Size 8 AWG to 22 AWG