BUSSMANN TB200HB-16P Barrier Terminal Block, 30A, 600V
Item: BD4GPNModel: TB200HB-16P
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Terminal Block
Amps 30A
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Max. Operating Temp. 130°C
Max. Operating Temp. 130 Deg. C
Max. Wire Size 12 AWG
Min. Operating Temp. -40°C
Min. Wire Size 22 AWG
Mounting Angle Straight
Mounting Position Straight
Mounting Style Panel
Number Of Positions 16
Number Of Positions 16 Position
Number Of Rows 2 Row
Number Of Rows 2
Packaging Bulk
Pitch 0.437"
Plating Tin
Series TB200HB Series
Termination Style Screw
Voltage 600V AC
Width 1 3/25"
Wire Size 22 AWG to 12 AWG