BUSSMANN SS-5-1.6A-AP Through Hole Leaded Fuse, PCB Mount, Time Delay/Slow Blow, 250VAC, 1.6A
Item: BD2JYDModel: SS-5-1.6A-AP
In Stock
Get it by Friday, May 22
This product can only be shipped in multiples of 1000
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Through Hole Leaded Fuse
Ac Voltage 250V AC
Amps 1.6A
Body Style Leaded
Fuse Group Submini
Fuse Type Leaded Fuses
Height 4.3 mm
Indicator Style Without Indicator
Interrupt Rating 35A
Length 8 1/2"
Overall Length 0.33"
Packaging Ammo Pack
Product Type PCB Mount Fuse
Series SS-5 Series
Termination Type Radial
Type Specialty Fuses
Visual Indication Without Indicator
Voltage 250V AC
Width 7.85 mm