BUSSMANN SF100X1000HP Semiconductor Fuse, 1000 A, 900V DC | BC8ECY
BUSSMANN SF100X1000HP Semiconductor Fuse, 1000 A, 900V DC
Item: BC8ECYModel: SF100X1000HP
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuse
Amps 1 kA
Body Style Round Blade
Dc Voltage 1 kV DC
Fuse Type Round Body Blade Fuses
Indicator Style Without Indicator
Mounting Type Stud
Packaging Bulk
Product Type High Speed Traction Fuse Link
Series SF Series
Termination Type Bolt Down
Type Traction Fuse Link
Visual Indication Without Indicator
Voltage 1 kV DC
Voltage (dc) 1kVDC
Shipping Info:
Ship weight (kg) 4.3
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Product Details:
    • SF Series
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.