BUSSMANN S501-125-R Fuse 125ma S501 250vac - Pack Of 5 | AB3XVB 1VXR4
BUSSMANN S501-125-R Fuse, 125 mA, 250 VAC, 1.5 kA at 250 VAC, 20mm Lg, 5mm Dia., Fast Acting
Item: AB3XVBModel: S501-125-RCross Ref: 1VXR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 250V AC
Amps 125 mA
Body Material Ceramic
Body Style Cylindrical
Compatible Fuse Block Series Htb
Dc Voltage Rating Not Rated
Diameter 5 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Gda, Bussmann S501, Littelfuse 216, Mersen Gsd
Equivalent Series 216, Gda, Gsd, S501
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 20 mm x 5 mm
Indicating / Nonindicating Nonindicating
Interrupt Rating 1.5 kA at 250V AC
Length 20 mm
Rejection / Nonrejection Nonrejection
Series S501 Series
Speed Fast Acting
Speed Type Fast Acting
Standards Ce, Csa Certification, Ul Guide Jdyx2
Visual Indication Non Indicating
Voltage Rating 250V AC