BUSSMANN S500-1.25-R Fuse 1-1/4a S500 250vac - Pack Of 5 | AB8XEQ 2ABU7
BUSSMANN S500-1.25-R Fuse, 1 1/4 Amp, 250 VAC, 35 Amp at 250 VAC, 20 mm Lg, 5 mm Dia., Fast Acting
Item: AB8XEQModel: S500-1.25-RCross Ref: 2ABU7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 250V AC
Amps 1.25A
Body Material Glass
Body Style Cylindrical
Compatible Fuse Block Series Htb
Dc Voltage Rating Not Rated
Diameter 5 mm
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Gdb, Bussmann S500, Littelfuse 217, Mersen Gsb
Equivalent Series 217, Gdb, Gsb, S500
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 20 mm x 5 mm
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 35A at 250V AC
Length 20 mm
Rejection / Nonrejection Nonrejection
Series S500 Series
Speed Fast Acting
Speed Type Fast Acting
Standards Ce, Csa Certification, Ul Guide Jdyx2
Visual Indication Glass Fuse
Voltage Rating 250V AC