BUSSMANN PV-355A-2XL-B Solar Fuse 355a Class Gpv/ul Pv 1000vdc | AD4CVX 41E525
BUSSMANN PV-355A-2XL-B Solar Fuse, 355 Amp, 1000 VDC, 7-1/2 Inch Lg, 2-11/32 Inch Dia., Bolt-On Body
Item: AD4CVXModel: PV-355A-2XL-BCross Ref: 41E525
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solar Fuse
Ac Voltage Rating Not Rated
Amps 355A
Body Material Ceramic
Body Style Bolt On
Class GPV/UL PV
Dc Voltage Rating 1000V DC
Diameter 2 11/32"
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Pv-2Xl
Equivalent Series Pv-2Xl
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 7 1/2" x 2 11/32"
Indicating / Nonindicating Nonindicating
Interrupt Rating 33 kA at 1000V DC