BUSSMANN LPJ-45SPI Fuse 45a Class J Lpj 600vac/300vdc | AB3XVY 1VXZ1
BUSSMANN LPJ-45SPI Fuse, 45 Amp, 600 VAC, 2-3/8 Inch Lg, 1-1/16 Inch Dia., Cylindrical Body, 300 VDC
Item: AB3XVYModel: LPJ-45SPICross Ref: 1VXZ1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 45A
Body Material Melamine
Class Class J
Dc Voltage Rating 300V DC
Depth Not Available
Diameter 1 1/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann LPJ-I, Littlefuse JTD-ID, Mersen AJT Series
Equivalent Series Ajt, Jtd-Id, Lpj-I
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Functionally Equal To Ferraz, Gould AJT, Littelfuse JTD
Fuse Class Class J
Fuse Holder Code AA Alkaline
Fuse Length 2 3/8"
Fuse Size 2 3/8" x 1 1/16"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC
Length 2 3/8"
Overall Diameter 1 1/16"
Rejection / Nonrejection Rejection
Series LPJ-I Series
Source Mouser
Speed Time Delay
Speed Type Time Delay
Standards Ce/Ul-Special Purpose Guide Jfhr/Csa Class 1422-02
Visual Indication Indicating
Voltage 600V AC/300V DC