BUSSMANN FRS-R-20ID Fuse Rk5 Frs-r-id 20a 600vac/300vdc | AC9CCD 3FKJ6
BUSSMANN FRS-R-20ID Fuse, 20 Amp, 600 VAC, 5 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay, RK5 Class, Indicating
Item: AC9CCDModel: FRS-R-20IDCross Ref: 3FKJ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 20A
Body Material Fiberglass
Body Style Cylindrical
Class RK5
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 13/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Frs-R-Id, Littelfuse Flsr-Id, Mersen Trs-Rid
Equivalent Series Flsr-Id, Frs-R-Id, Trs-Rid
Fits Fuse Block Style Rejection
Functionally Equal To Ferraz/Gould TRS, Littlefuse FLSR
Fuse Holder Code P
Fuse Size 5" x 13/16"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 200 kA at 600V AC, 20 kA at 300V DC
Length 5"