BUSSMANN FRN-R-10ID Fuse Rk5 Frn-r-id 10a 250vac/125vdc | AC9CBJ 3FKG6
BUSSMANN FRN-R-10ID Fuse, 10 Amp, 250 VAC, 2 Inch Lg, 9/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay, RK5 Class, Indicating
Item: AC9CBJModel: FRN-R-10IDCross Ref: 3FKG6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 250V AC
Amps 10A
Body Material Fiberglass
Body Style Cylindrical
Class RK5
Compatible Fuse Block Series Hm600, R250
Dc Voltage Rating 125V DC
Diameter 9/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Frn-R-Id, Littelfuse Flnr-Id, Mersen Tr-Rid
Equivalent Series Flnr-Id, Lrn-R-Id, Tr-Rid
Fits Fuse Block Style Rejection
Functionally Equal To Ferraz/Gould TR, Littlefuse FLNR
Fuse Holder Code H
Fuse Size 2" x 9/16"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 200 kA @ 250V AC, 20 kA @ 125V DC
Length 2"