BUSSMANN F02A250V1-1/2A Cartridge Fuse, 1.5A, 250VAC
Item: BC8ZKXModel: F02A250V1-1/2A
In Stock
Get it by Monday, May 25
This product can only be shipped in multiples of 100
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cartridge Fuse
Ac Voltage 250V AC
Amps 1.5A
Body Style Cylindrical
Dc Voltage 250V DC
Diameter 1/4"
Fuse Group 3AG
Fuse Size 6.3 mm x 32 mm
Fuse Type Cylindrical
Indicator Style With Indicator
Interrupt Rating 35A
Length 1 1/4"
Mounting Type Clip, Holder
Overall Diameter 1/4"
Overall Length 1 1/4"
Packaging Bulk
Series F02A Series
Speed Type Fast Blow
Visual Indication With Indicator
Voltage 250V DC
Voltage (dc) 250VDC