BUSSMANN CVR-RH-25060 Fuse Block Cover ClassH RK5 and RK1 250VAC | AH9MYH 40LH03
BUSSMANN CVR-RH-25060 Fuse Block Cover, 31 To 60 Amp, Nonindicating, 4.2 Inch Ht
Item: AH9MYHModel: CVR-RH-25060Cross Ref: 40LH03
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse Block Cover
Ac Voltage Rating 250V AC
Amp Range 31-60A
Amperage Range 31 to 60
Amps 31-60A
For Fuse Class H, RK5 AND RK1
For Use With Most Brands of Fuse Blocks
Fuse Current 31-60A
Fuse Protection Type Non Indicating
Fuse Ul Class Class H, Class RK5, Class RK1
Height 4 1/5"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Length 1.3"
Standards Csa Certified, Reach, Rohs, Ul Listed
Visual Indication Non Indicating
Voltage 250V AC
Width 2.3"