BUSSMANN CVR-RH-25030 Fuse Block Cover Nonindicating 1.00 Inch Length | AH9MWV 40LG66
BUSSMANN CVR-RH-25030 Fuse Block Cover, 0 To 30 Amp, Nonindicating, 3.9 Inch Ht
Item: AH9MWVModel: CVR-RH-25030Cross Ref: 40LG66
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse Block Cover
Ac Voltage Rating 250V AC
Amp Range 0-30A
Amperage Range 0.5 to 30
Amps 0.5-30A
For Fuse Class H, RK5 AND RK1
For Use With Most Brands of Fuse Blocks
Fuse Current 0-30A
Fuse Protection Type Non Indicating
Fuse Ul Class Class H, Class RK5, Class RK1
Height 3.9"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Length 1"
Standards Csa Certified, Reach, Rohs, Ul Listed
Visual Indication Non Indicating
Voltage 250V AC
Width 2"