BUSSMANN BK/S506-10-R Fuse | CQ8BWQ 361ML1
BUSSMANN BK/S506-10-R Fuse, 10 Amp, 250 VAC, 100 Amp at 250 VAC, Nonindicating, Time Delay
Item: CQ8BWQModel: BK/S506-10-RCross Ref: 361ML1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage 250V AC
Amps 10A
Body Material Ceramic
Body Style Cylindrical
Cap Dia. 5 1/5"
Compatible Fuse Block Series 1A3399, H15, Hht, Htb, Htc-15M
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Diameter 5 mm
Equivalent Brand And Series Bussmann S506 Series
Equivalent Series 218, Gdc, Gdg, S506
Fuse Size 20 mm x 5 mm
Interrupt Rating 100A @ 250V AC
Length 20 mm