BRISKHEAT FGDHC55240D Drum Heater 1600watts 6.67amps Ac 55gal | AC9RNX 3JJJ6
BRISKHEAT FGDHC55240D Blanket Drum Heater, 230 VAC, 1600 W, 50 to 450 Deg F, 55 gal, IP40, Drums, Indoor
Item: AC9RNXModel: FGDHC55240DCross Ref: 3JJJ6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Drum Heater
Amps 6.67A
Closure Method Hook And Loop
Control Range +50°F to +450°F
Controller Type Digital
Current Rating 6.67A
Drum Capacity 55 gal.
Drum Dia. 98438
Drum Dia. 24"
Drum Dia. - Min. 22.3"
Drum Diameter - Maximum 22.3"
Drum Diameter - Minimum 22 3/10"
Electrical Connection Type 3-Prong Plug, 5-15P Plug, Crimped Ferrule Leads
Environment Indoor
For Container Capacity 55 gal.
For Container Material Type Metal
For Container Type Drums
For Use With 6 Foot Cord Set With 3 Prong Molded Plug
Heater Exterior Material Silicone Impregnated Cloth
Heater Height 36 2/5"
Heating Area Lower 2/3
Height 33"
Includes Cord Set With 3 Prong Molded Plug
Insulation Material Fiberglass
Insulation Thickness 1"
Ip Rating IP40
Max. Drum Dia. 22.3"
Max. Thermostat Temp. 450°F
Min. Thermostat Temp. 50°F
No. Of Heating Zones 1
Number Of Heating Zones 1
Operating Temperature - Maximum 450°F
Operating Temperature - Minimum 50°F
Power Cord Length 6 ft.
Powered By Electric
Standards Ce Certified
Temp. Control Range +50°F to +450°F
Thermostat Temperature -maximum 450°F
Thermostat Temperature -minimum 50°F
Type Electric
Voltage 240V AC
Voltage Rating 230V AC
Watt Density 2 W/sq. in.
Wattage 1600 W
Shipping Info:
Ship weight (kg) 14.76
Ship height (cm)20.32
Ship length (cm)92.71
Ship width (cm)71.12
HS code8516290090
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelDrum Dia.AmpsTemp. Control RangeWatt DensityDrum CapacityHeightVoltageControl RangePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.