BRISKHEAT FGDHC55120D Drum Heater 1600watts 13.3amps Ac 55gal | AC9RNU 3JJJ2
BRISKHEAT FGDHC55120D Drum Heater, 120 V, 55 Drum Size, Metal Drum Type, Single Heating Zone, 500 Deg F Max Exposure Temp.
Item: AC9RNUModel: FGDHC55120DCross Ref: 3JJJ2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Drum Heater
Amps 13.3A
Closure Method Hook And Loop
Controller Type Digital
Current Rating 13.3A
Drum Capacity 55 gal.
Drum Dia. 98438
Drum Dia. 22"
Drum Dia. - Min. 22.3"
Drum Diameter - Maximum 22.3"
Drum Diameter - Minimum 22 3/10"
Electrical Connection Type 3-Prong Plug, 5-15P Plug
Environment Indoor
Features Display Is Mounted On Top Of Controller Box, Easily Control Temperatures
For Container Capacity 55 gal.
For Container Material Type Metal
For Container Type Drums
For Use With 6 Foot Cord Set With 3 Prong Molded Plug
Heater Exterior Material Silicone Impregnated Cloth
Heater Height 36 2/5"
Heating Area Lower 2/3
Height 33"
Includes Cord Set With 3 Prong Molded Plug
Insulation Material Fiberglass
Insulation Thickness 1"
Ip Rating IP40
Max. Drum Dia. 22.3"
Max. Thermostat Temp. 450°F
Min. Thermostat Temp. 50°F
No. Of Heating Zones 1
Number Of Heating Zones 1
Operating Temperature - Maximum 450°F
Operating Temperature - Minimum 50°F
Power Cord Length 6 ft.
Powered By Electric
Standards Ce Certified
Temp. Control Range +50°F to +450°F
Thermostat Temperature -maximum 450°F
Thermostat Temperature -minimum 50°F
Type Electric
Voltage Rating 115V AC
Watt Density 2 W/sq. in.
Wattage 1600 W
Shipping Info:
Ship weight (kg) 13.5
Ship height (cm)20.32
Ship length (cm)92.71
Ship width (cm)63.5
HS code8516290090
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelDrum Dia.AmpsTemp. Control RangeWatt DensityDrum CapacityHeightVoltageControl RangePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.