BOSTON GEAR G1064LH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 60 Teeth, Left Hand, Cast Iron
€294.56 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Bore Size | 0.75" |
| Center Distance | 3.63" |
| Diametral Pitch | 10 |
| Gear Outside Diameter | 6.25 |
| Hand | Left Hand |
| Hub Diameter | 1.94" |
| Material | Cast Iron |
| Mating Worm (hard) | 10 DP, Single Thread |
| Number Of Threads | Single Thread |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Ratio | 60:1 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- STARRETT-UK 436.1MXRL-175 72740 Outside Micrometer, 150-175 mm Range, Black Gloss
- KIPP K0274.0AE Mini Wing Knob 8-32 Internal 0.94 Ng
- METRO A2448NK3 Wire Shelf 24 W x 24 Inch D
- MAIN FILTER INC. MF0419759 SBF0110DZ25B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 6.02 Inch Height
- APPROVED VENDOR M55000.100.0090 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, SS, 90 mm Lg., Plain
- EATON 103818-000
- TEADIT CGFFKM.116.12.300 Full Face Gasket, FKM, 1/16 Inch Thickness, 12 Inch Size, 300# Class
- EATON TMPR8512RF Meter Stack, 1 Phase
Explore More
- KEYSHAFT
- Carpet Installation Tools
- Flexible Gas Connectors
- Specialty Casters
- Loupes
- Air Brake Accessories
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 2B
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- ANSELL 11-927 Hyflex Medium Duty Oil Repellent Cut Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- ANVIL AF700 Series Universal Swivel Attachments
- MADISON Stainless Steel Single-Point Liquid Level Switches
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS 22-1/2 Deg. Elbows, Socket x Socket
- BALDOR / DODGE Babbitted, Two-Bolt Pillow Block, Split Journal Bearings
- NTK Round Indexable Turning Inserts
- ZURN F49BR/BRG Fire Powerball Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1064LH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 60 Teeth, Left Hand, Cast Iron
€294.56 /unit




