BOSTON GEAR G1063RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 50 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Monday, Apr 13
€238.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 10" |
| Face Width | 5/8" |
| Gear Ratio | 50:1 |
| Hub Dia. | 1.94" |
| Hub Projection | 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 50 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 5 1/4" |
| Overall Length | 1 3/8" |
| Pitch Dia. | 5" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 3.49 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- BALDOR / DODGE MA15X5/8 AK15 Light Duty Fixed Bore Sheave
- GROVE GEAR GR8600222.00 GR-BMQ860-25-L-180 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 2.5 Inch O.D, Cast Iron
- MARS AIR SYSTEMS 16-009A Heater Assembly, 208 VAC, 1 Ph
- YORK 026-32841-000 Filter Drier, 5/8 Inch, Rotalock
- MACROMATIC TH41261-35 Time Delay Relay, On Delay Switch Trigger, SPDT, 240V AC, 1 to 100 hrs.
- ANVIL 0500307111 Extended Pipe Clamp, Hot-Dipped Galvanized, 6 Inch Size
- PEER CHAIN 16144 Offset Link
- MARTIN SPROCKET 6 3V 800 Q Sheave, MST Bushing, 8 Inch Outside Dia., 6 Groove, 7.95 Inch Pitch Dia., Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Bucket and Wringer Combinations
- Colanders and Strainers
- Cable Clips
- Deadbolt Locks
- Specialty Sanders
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- MUELLER INDUSTRIES 862CS-BC Y Strainers
- PRO-LINE Bin Rail
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI PIP Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- BROWNING TorqTaper Plus Series Bushing Kits, 608 Size
- ALLEGRO SAFETY Hollywood Goggles
- NIBCO T-FP-600A Series Ball Valves, Brass, Two-Piece, Full Port, NPT x NPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1063RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 50 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€238.15 /unit




