BERNER IDC14-4168AXY-G Air Curtain 14 Feet 9944 Cfm | AG2UZJ 32GF20
BERNER IDC14-4168AXY-G Air Curtain 14 Feet 9944 Cfm
Item: AG2UZJModel: IDC14-4168AXY-GCross Ref: 32GF20
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 7040 FPM
Air Curtain Air Volume 9944 CFM
Air Curtain Finish Aluminized
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Aluminum, Steel
Air Curtain Max. Door Width 14 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 7040 FPM
Air Volume 9944 CFM
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 14 ft.
For Opening Width 14 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 26A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 7040 FPM
Max. Air Volume 9944 CFM
Max. Amps 26A
Max. Door Width 14 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 208/240V AC
Nozzle Width 168"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 2
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 171"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 4.48 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 208/240V
Washdown No
Width 169" , 171"