BELDEN UJ-SS1125x14 Universal Joint, 88.9 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JFT 55YE61
BELDEN UJ-SS1125X14 Universal Joint, 88.9 mm Overall Length, For Round Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JFTModel: UJ-SS1125X14Cross Ref: 55YE61
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Universal Joint
Assembled Yes
Booted No
Bore Dia. 14 mm
Bore Type Plain
Coupling Size 1125
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 28.5 mm
Joint Type Pin, Block
Length Through Bore 30.4 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 14 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 28.6 mm
Outside Diameter 28.5 mm
Overall Length 88.9 mm
Rated Torque 50 N-m
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Material Stainless Steel
System Of Measurement Metric
U-joint Material Stainless Steel
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 44.5 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.32
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.