BELDEN UJ-SS1500x18K Universal Joint, 108 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JDL 55YE66
BELDEN UJ-SS1500X18K Universal Joint, 108 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JDLModel: UJ-SS1500X18KCross Ref: 55YE66
Booted No
Bore Dia. 18 mm
Bore Type Keyed
Break Torque 819 N-m
Construction Stainless Steel
Coupling Size 1500
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 38 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 2.8 mm
Keyway Width 6 mm
Length Through Bore 35.6 mm
Material Stainless Steel
Max. Bore 45/64"
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 20 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 1/2"
Outside Diameter 38 mm
Overall Length 108 mm
Rated Torque 163 N-m
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Material Stainless Steel
Standard Bore 45/64"
System Of Measurement Metric
Type Keyway
U-joint Material Stainless Steel
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 54 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.7