BELDEN UJ-SS1500x20K Universal Joint, 108 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle | CN9JDK 55YE68
BELDEN UJ-SS1500X20K Universal Joint, 108 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Item: CN9JDKModel: UJ-SS1500X20KCross Ref: 55YE68
Booted No
Bore Dia. 20 mm
Bore Type Keyed
Break Torque 819 N-m
Coupling Size 1500
Included Screws (2) Set Screw
Joint Diameter 38 mm
Joint Type Pin, Block
Keyway Depth 2.8 mm
Keyway Width 6 mm
Length Through Bore 35.6 mm
Material Stainless Steel
Max. Operating Angle 45°
Maximum Bore Dia. 20 mm
Maximum Speed 1000 RPM
Number Of Joints 1
Outside Dia. 38.1 mm
Outside Diameter 38 mm
Overall Length 108 mm
Rated Torque 163 N-m
U-joint Material Grade 303
Yoke Length 54 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.66