ASHCROFT 451082AS02L30C4 Pressure Gauge 0 To 30 Psi 4-1/2 Inch 1/4in | AC3BXE 2RFC9
ASHCROFT 451082AS02L30C4 Test Pressure Gauge, Included, Grade 3A - Test, 4 1/2 Inch Dial, Bottom, 0 to 30 PSI
Item: AC3BXEModel: 451082AS02L30C4Cross Ref: 2RFC9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Accuracy Grade ASME B40.1 Grade 3A
Accuracy Scale Full Scale
Adjustable Pointer No
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F, -29°C to +93°C
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 1400 psi
Case Depth 2 7/8"
Case Dia. 6.093"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 3A Test
Gauge Wetted Parts Brass, Bronze
Graduations 5 psi
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 30 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range 0 to 30
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 0.1
Primary Scale Numeric Increments 2
Range 0 psi to 30 psi
Series 1082 Series
Smallest Graduation 0.1 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.69
Ship width (cm)15.48
HS code9026204000