ASHCROFT 451082AS02L400C4 Pressure Gauge 0 To 400 Psi 4-1/2in | AC3BXG 2RFD2
ASHCROFT 451082AS02L400C4 Test Pressure Gauge, Included, Grade 3A - Test, 4 1/2 Inch Dial, Bottom, 0 to 400 PSI
Item: AC3BXGModel: 451082AS02L400C4Cross Ref: 2RFD2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Accuracy Grade ASME B40.1 Grade 3A
Accuracy Scale Full Scale
Adjustable Pointer No
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F, -29°C to +93°C
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 1600 psi
Case Depth 2 7/8"
Case Dia. 6.093"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 3A Test
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range No.ed Graduations 50
Gauge Wetted Parts Brass, Bronze
Graduations 50 psi
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 400 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range 0 to 400
Primary Range No.ed Graduations 50
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 2
Primary Scale Numeric Increments 20
Range 0 psi to 400 psi
Series 1082 Series
Smallest Graduation 1 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.67
Ship width (cm)15.48
HS code9026204000