ASHCROFT 451082AS02L100 C4 Pressure Gauge 0 To 100 Psi 4-1/2in | AC3BXB 2RFC6
ASHCROFT 451082AS02L100 C4 Test Pressure Gauge, Included, Grade 3A - Test, 4 1/2 Inch Dial, Bottom, 0 to 100 PSI
Item: AC3BXBModel: 451082AS02L100 C4Cross Ref: 2RFC6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.25% to +0.25%
Accuracy Grade ASME B40.1 Grade 3A
Accuracy Scale Full Scale
Adjustable Pointer No
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F, -29°C to +93°C
Application Laboratory, Medical, OEM Applications, Test and Measurement
Basic Gauge Case Material Aluminum
Basic Gauge Sensor Material Bronze
Basic Gauge Socket Material Brass
Bezel Material Steel
Blowout Safety Back No
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 1100 psi
Calibration Certificate NIST With Data
Case Color Black
Case Construction Solid Front
Case Depth 2 7/8"
Case Dia. 6.093"
Case Finish Epoxy Coated
Case Material Aluminum
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Connection Location Bottom
Dial Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 4 1/2"
For Panel Cut-out Size 4 7/8"
For Panel Cutout Size 4 7/8"
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 3A Test
Gauge Case Color Black
Gauge Case Material Aluminum
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/4"
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Panel Mountable No
Gauge Primary Range No.ed Graduations 10
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Socket Material Brass
Gauge Type Test
Gauge Wetted Parts Brass, Bronze
Graduations 10 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Glass
Liquid Filled No
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Flush Mount
Movement Material 400 Stainless Steel
Movement Type Rotary
Nominal Dial Size 4 1/2"
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Panel Mount Characteristics (3) Mounting Studs Cc Threaded Equally Spaced On E Dia Bolt Circle
Panel-mountable No
Pointer Characteristics Knife-Edge
Pointer Color Black With Red Tip
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range 0 to 100
Primary Range No.ed Graduations 10
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 0.5
Primary Scale Numeric Increments 5
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/4" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/4"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -20°F to +250°F
Range 0 psi to 100 psi
Removable Bezel No
Ring Material Hinged Steel
Scale Type Single
Sensor Material Bronze
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1082 Series
Smallest Graduation 0.5 psi
Socket Material Brass
Test Pressure Gauge Type Test Pressure Gauge
Tube Material Phosphor Bronze
Wetted Parts Material Brass, Bronze
With Calibration Certificate With Calibration Certificate
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.85
Ship height (cm)7.3
Ship length (cm)15.48
Ship width (cm)15.48
HS code9026204000
Country of OriginUS
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.