ASHCROFT 251009SW02LX6B60 Pressure Gauge 0 To 60 Psi 2-1/2 Inch 1/4in | AD7GLR 4EFU1
ASHCROFT 251009SW02LX6B60 Industrial Pressure Gauge, Cleaned for Oxygen Service, 0 PSI to 60 PSI, 2 1/2 Inch Dial
Item: AD7GLRModel: 251009SW02LX6B60Cross Ref: 4EFU1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 1A
Blowout Safety Back No
Burst Pressure 1600 psi
Case Dia. 2 3/4"
Case Diameter 2.75"
Case Material Stainless Steel
Cleaned For Oxygen Service Yes
Color Silver
Compatible Process Media Deionized Water
Connection Location Lower
Freeze Resistant Movement No
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Oxygen Service Cleaned
Grade Grade 316
Graduations 5 psi
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 60 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 1, 2
Primary Scale Units Psi
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Range 0 psi to 60 psi
Removable Bezel Yes
Ring Material Stainless Steel
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1009 Series
Smallest Graduation 1 psi