FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Vacuum Gauge |
| Accuracy | -1% to +1% |
| Accuracy Grade | -1% to +1% |
| Accuracy Scale | Full Scale |
| Application | Test |
| Basic Gauge Case Material | Stainless Steel |
| Basic Gauge Lens Material | Plastic |
| Basic Gauge Sensor Material | Stainless Steel |
| Basic Gauge Socket Material | Stainless Steel |
| Bezel Mounting Type | Bayonet |
| Blowout Safety Back | No |
| Calibration Certificate Included | No |
| Case Color | Metallic |
| Case Depth | 1 1/4" |
| Case Dia. | 2 3/4" |
| Case Material | Stainless Steel |
| Cleaned For Oxygen Service | No |
| Connection Location | Lower Back |
| Dial Face Material | Aluminum |
| Dial Size | 2 1/2" |
| Field Fillable | No |
| Filled With | Glycerin |
| Freeze Resistant Movement | No |
| Gauge Connection Location | Lower Back |
| Gauge Connection Size | 1/4" |
| Gauge Filled With | Glycerin |
| Gauge Nominal Dial Size | 2 1/2" |
| Gauge Panel Mountable | No |
| Gauge Primary Range Units | In Hg |
| Gauge Type | Test |
| Gauge Wetted Parts | Stainless Steel |
| Grade | Grade 316 |
| Hazardous Location Rating | Not Rated |
| Includes Vent Plug | Yes |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Liquid Filled | No |
| Liquid-filled Case | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Nominal Dial Size | 2 1/2" |
| Non-sparking | No |
| Panel-mountable | No |
| Pressure And Vacuum Gauge Type | Vacuum Gauge |
| Pressure Range Type | Vacuum |
| Primary Pressure Scale Color | Black |
| Primary Scale Units | In Hg |
| Process Connection Gender | Male |
| Process Connection Location | Lower Back |
| Process Connection Size | 1/4" |
| Range | 0 in. hg to 30 in. hg |
| Removable Bezel | Yes |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Scale Type | Single |
| Sensor Type | Bourdon Tube |
| Smallest Graduation | 0.5 in. hg |
| Tube Grade | Grade 316 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 6.99 |
| Ship width (cm) | 6.99 |
| HS code | 9026204000 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Characteristics: PLUS Performance
Product Variants
| Model | Process Connection Location | Nominal Dial Size | Pressure Range Type | Vibration Resistance | Accuracy | Case Color | Lens Material | Socket Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 251009SW02LXLL 200# | Bottom | 2 1/2" | Pressure | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €177.25 | |
| 251009SW02LXLLVAC | Bottom | 2 1/2" | Vacuum | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €177.25 | |
| 251009SW02LXLL15 | Bottom | 2 1/2" | Pressure | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €177.25 | |
| 251009SW02LXLL5000 | Bottom | 2 1/2" | Pressure | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €197.45 | |
| 251009SW02BXLLV/30 | Lower Back | 2 1/2" | Compound | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €181.31 | |
| 251009SW02BXLL15 | Lower Back | 2 1/2" | Pressure | - | -1% to +1% | Metallic | Plastic | - | €181.31 | |
| 251009SW02BXLL30 | Lower Back | 2 1/2" | Pressure | Dry Case Vibration Dampened | -1% to +1% | Metallic | Polycarbonate | 316L Stainless Steel | €181.31 |
Explore Products
- GLOBE COMMERCIAL PRODUCTS A-1150-L Crimp Hose Ferrule, Aluminum, 0.875 Inch Fitting End Inside Dia
- PROCON 102E140R25GD Rotary Vane Pump, Brass, 140 GPH, Fluorocarbon, External Adjust
- DDS 25028015SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 250 mm ID, 280 mm Od, 15 mm Width
- BISHOP-WISECARVER A-3703
- BALDOR / DODGE 016078 60HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 1.6875 Inch, Rating 3800 Rpm
- MAIN FILTER INC. MF0179239 2450D06BH Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Seal, 14.68 Inch Height
- EATON 5HLE-100E Semiconductor Fuse, 100A, 4.8 kV, 63 kA Interrupt, Class E
- SPEARS VALVES 51321A112-025 Butterfly Valve, 2-1/2 Size, PVC, FKM, 115V, SS Lug
